niedziela, 12 lutego 2012

Tworzenie własnej makiety - jak, dlaczego i po co Osgiliath (Cz 2).

W ostatniej wolnej chwili dorwałem się do tego posta, więc wybaczcie chaos wypowiedzi. Gdyby coś pozostało nie jasne - macie komentarze.
Wszystkich niewtajemniczonych w temat odsyłam do poprzedniego posta.

Materiały potrzebne do budowy makiety:


Elementy drewniane:


Do budowy wszystkiego co drewniane - od podłogi, przez półki, po krzesła użyłem balsy modelarskiej o grubości hm hm - chyba 3mm, ale sprawdzę w wolnym czasie (następny weekend :/). Balsę zakupicie w sklepach modelarskich. Jeśli macie problem to powinna być na monolith (link w poprzednim arcie) lub sklepie cytadeli (wygooglować :]).
Sposób wykonania tych przeróżnych rzeczy to inna sprawa. O ile podłoga to rzecz oczywista, to np. szuflady wymagają cierpliwości i pomysłu.
Balsa sprzedawana jest w arkuszach i listwach. Arkusze to coś w rodzaju cienkiej deski - jej użyjecie do zrobienia podłóg, drabin, blatów stołów i tak dalej. Listwy zaś do wsporników, czasem drabin, nóg stołu itd.
Cena balsy nie jest przerażająco i zapas starczy na długo.

Wykończenia, dekoracje ścian:

Do tego typu elementów korzysta się z korka (akursze od 2 do 5 mm) - można kupić w sklepach budowlanych pokroju Obi. Są drogie, ale często są wystawione do sprzedaży uszkodzone - a uszkodzenie to obstrzępienie któregoś z rogów (zwykle) - cena spada nawet do 4 zł za pokaźną
 "płytę" - warto więc zapytać.

Podstawa:


Do podstaw budynków można użyć styrodoru - gdy chcesz rzeźbić schody i zbudować budynek wyżej od innych. Ale zwykle skorzystasz z płyt pilśniowych i innych jej pokroju. Nie warto kupować - odpowiednie płyty znajdują się w szafkach ( od strony ściany). Często ludzie wyrzucają je na śmietnik, więc warto się przejść i zaoszczędzić kilka złotych.

To podstawowe materiały, o których pamiętałem. Ale prawdziwy modelarz bierze wszystko co ma pod ręką, spośród rzeczy codziennego użytku. Np. koce czy pakunki wykonasz z ręcznika kuchennego (papierowego), jakiś bardziej skomplikowany wzór przy drzwiach kościoła przy użyciu ramki do zdjęć (i jej ozdób) itd. Przydaje się silikon, gips, szpachla - do wypełniania niedoskonałości, łatania czy odlewów. Oprócz tego styropian 1cm - czasem się przydaje, a także grysik jako pył, piasek i grys kwiaciarski jako kamienie. I wiele innych rzeczy o których nie pamiętam.
Pytania kierujcie w komentarze i musicie być cierpliwy.


Do soboty!



7 komentarzy:

  1. A czy mógłbyś w następnej części opisać jakich farb użyłeś(tj. rodzaj, marka oraz ewentualnie kolor i koszty?A gdzie można zdobyć w miarę normalnej cenie płyty pilśniowe jeśli nie mogę znaleźć żadnych takich płyt niepotrzebnych w domu ani w śmieciach.

    OdpowiedzUsuń
  2. W porządku, postaram się w sobotę albo w piątek wieczorem mniej więcej o malowaniu coś napisać, chociaż u mnie jest to w fazie eksperymentu. ;) I zrobię zdjęcia tych różnych materiałów przy okazji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakich bohaterów mi polecasz zakupić do mojej armii Gondoru bo z bohaterów mam jedynie Boromira(tego z 1 części, który dmie w róg Gondoru).Zastanawiałem się nad Faramirem bo mam konwersje 10 Strażników Śródziemia wyglądających jak jego strażnicy więc by pasowali zwłaszcza do makiety Osgiliath.Myślałem też nad zestawem dowódców Gondorskich albo weteranów z Osgiliath.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wybór jest dość spory, wszystko zależy od obranej strategii, do jakich celów zbierasz Gondor (turnieje? klimat? domówki?) itd. Trudno cokolwiek powiedzieć. Wyślij mi na maila (mirken95@gmail.com) swoje gg to postaram się odezwać i jakoś Ci pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z gg ani z innych portali społecznościowych niestety nie korzystam, bo szczerze powiedziawszy nie są one mi konieczne.A co do Gondoru to zbieram go głównie by grać ze znajomymi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedy można się spodziewać kolejnych porad?

    OdpowiedzUsuń
  7. Dopiero w weekend, ale to też pewnie nie jest. Mam teraz wysyp nauki i nie znajduję chwili na dłuższe posiedzenie przy komputerze.

    OdpowiedzUsuń

Wszelka krytyka, sugestie, rady, propozycje mile widziane ;) Zapraszam do komentowania.